Úvod » Podpora uživatelů pokladního systému Septim » Změny, na které chceme upozornit
Podpora & na stažení
Podpora & na stažení

Změny, na které chceme upozornit

Na tomto místě zveřejňujeme rady a upozornění, která se vztahují ke změnám na technologickém trhu, a které mohou mít přímý dopad na Vás, naše zákazníky.


Nekompatibilita SW Septim s Windows 10

Na konci července 2015 uvolnil Microsoft novou verzi OS Windows - Windows 10. Software Septim je s O.S. Windows 10 kompatibilní od verze Septima 3.1.49. Aktualizujte na nejnovější verzi pokladního systému Septim.

Ukončení podpory operačního systému Windows XP

K 8.4.2014 Microsoft ukončuje podporu operačního systému Windows XP. To znamená, že nebudou k dispozici aktualizace a hrozí zvýšení výskytu Zero day útoků pro platformu Windows XP.

Situace, které se kterými se můžete setkat

Server na Windows XP

Doporučujeme přechod na SeptimOS nebo Windows 8.1.

Manažerské PC (ServeroManažer) na Windows XP

Doporučujeme nákup nového PC s předinstalovaným operačním systémem Windows 8.1. Získáte tím mnohem výkonnější počítač za minimální náklady.

Pokladna na Windows XP

Doporučujeme přechod na námi upravenou verzi operačního systému Linux. Jak proběhne nejjednodušší změna? Přijedeme na provozovnu s předinstalovaným pevným diskem pro danou pokladnu a disk pouze vyměníme. Jedná se o nejlevnější řešení této problematiky. I přes to, že operační systém Linux podporuje většinu pokladního hardware, může u některých pokladen dojít k nekompatibilitě. V takovém případě bychom doporučili přechod na novější verzi Windows.

Když si ponecháte Windows XP ?

Největší riziko operačního systému Windows XP představuje u počítačů, které jsou připojeny k internetu. Pokud tedy počítač nepotřebuje přístup na internet (například se nepoužívá v kanceláři pro přístup k mailům), doporučujeme jej nepřipojovat.

Pro všechny počítače s operačním systémem Windows XP platí:

  • Je vhodné provést aktualizaci produktu ESET na nejnovější verzi, která disponuje pokročilými technologiemi pro detekci škodlivého software.
  • Použít komplexní bezpečnostní řešení s personálním firewallem, případně doinstalovat firewall jako samostatný program (nepoužívat firewall, který je součástí Windows XP). Doporučujeme ZoneAlarm.
  • Pokud nutně nepotřebujete rozšíření Java a Flash, doporučujeme tyto doplňky odinstalovat.
  • Vyměňte Internet Explorer 8 za moderní a bezpečný webový prohlížeč (např. Google Chrome, nebo Mozilla Firefox).
  • Pro práci s elektronickou poštou používejte místo e-mailového klienta instalovaného v počítači webové rozhraní vašeho poskytovatele.
  • Nepoužívejte programy pro internetovou komunikaci jako např. Skype, ICQ apod.
  • Nahraďte Adobe Acrobat Reader jinou bezpečnou alternativní aplikací, např. Foxit PDF Reader.
  • Udržujte aktualizované ostatní aplikace nainstalované v počítači.
  • Omezte návštěvy potenciálně nebezpečných stránek.
  • Pravidelně zálohujte důležitá osobní / firemní data.